JPEG+RARDzięki wykorzystaniu specyficznych właściwości archiwów RAR oraz obrazów zapisanych w formacie JPEG, możliwe jest ukrywanie dowolnych plików w popularnych jpegach. Nie chodzi tu bynajmniej o skomplikowane algorytmy, umożliwiające zakodowanie danych w poszczególnych pikselach obrazu, a o prostą metodę, do zastosowania której niezbędny będzie jedynie WinRAR. oraz system Windows 2000, XP lub nowszy.

 1. Przygotowujemy dowolny obraz w formacie jpg, w którym to ukryjemy pliki. Na potrzeby tej demonstracji wykorzystam zdjęcie mojego kotka (w sensie kotka siostry;) – zapisanego w pliku kicata.jpg.
 2. Tworzymy za pomocą programu WinRAR archiwum, na przykład plik tajne.rar, w którym możemy umieścić dowolne pliki – tekstowe, zdjęcia, czy nawet krótkie filmy. Tym razem umieścimy plik tajne.txt z krótką wiadomością oraz ikonkę programu DzieńDobry!dd.ico.
 3. Następnie, aby ułatwić sobie dalszą pracę, kopiujemy pliki kicata.jpg oraz tajne.rar do jednego folderu. W naszym przypadku będzie to “c:\sekret“.
  pic0.png
 4. Uruchamiamy interpreter linii poleceń: menu “Start” -> “Uruchom…” – wpisujemy “cmd” i potwierdzamy enterem.
 5. W linii poleceń przechodzimy za pomocą funkcji “cd” do folderu, w którym zgromadziliśmy pliki. W naszym przypadku będzie to polecenie:
  cd c:\sekret“.
 6. Poleceniem “copy” kopiujemy binarnie zawartość plików kicata.jpg oraz tajne.rar do pliku docelowego:
  copy /B kicata.jpg + tajne.rar wynik.jpg

  pic2.png
 7. W wyniku powyższej operacji powstanie plik wynik.jpg. Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, plik ten można otworzyć w ulubionym programie graficznym lub też przeglądarce internetowej – ukaże się nie wzbudzające podejrzeń zdjęcie. Jeżeli jednak otworzymy ten sam plik w programie WinRAR, powinniśmy uzyskać dostęp do ukrytych plików.
  pic4.png

Poniżej znajduje się plik wynik.jpg, który utworzyłem ramach pisania niniejszego artykułu. Można go sobie zapisać na dysku i sprobować “wydobyć” ukryte w nim pliki.

Plik wynik.jpg z ukrytym archiwum RAR

To oczywiście dość proste zastosowanie tej sztuczki – zachęcam do zabawy i własnych eksperymentów. Dla przykładu, można dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo ukrytych danych, zabezpieczając archiwum RAR hasłem.