Steve FossettJak zapewne słyszeliście, 3 września zaginął Steve Fossett – multimilioner znany przede wszystkim ze swojego zamiłowania do bicia różnego typu rekordów. Trwające niemal tydzień poszukiwania, mimo zaangażowania znacznych środków, nie przyniosły rezultatów. Od wczoraj w poszukiwania mogą włączyć się wszyscy posiadający dostęp do Internetu.

Witryna Amazon Mechanical Turk, umożliwiająca wykorzystywanie potencjału ludzkiej inteligencji do wspomagania działania automatycznego oprogramowania, udostępniła najnowsze zdjęcia satelitarne pustynnych rejonów zachodniej Nevady. Każdy internauta po rejestracji może pomóc w poszukiwaniach zaginonego samolotu, którym leciał Fossett.

Jest to już kolejny projekt w ostatnim czasie, który wykorzystuje zbiorową inteligencję internautów do rozwiązywania problemów, z którymi nie potrafią sobie poradzić najsilniejsze nawet superkomputery oraz oprogramowanie oparte o koncepcji sztucznej inteligencji. Wcześniej wspominałem już o reCAPTCHA, wspomagający digitalizację książek, oraz projekt GalaxyZoo umożliwiającym użytkownikom Sieci pomaganie w katalogowaniu galaktyk i innych obiektów kosmicznych.