Przyznano pierwsze tegoroczne nagrody Nobla, za osiągnięcia w medycynie, fizyce oraz chemii. Wszystkie te wyróżnienia przypadły amerykanom, co tylko potwierdza ogromną przepaść między poziomem nauki – nie mylić z edukacją – w USA, a resztą Świata. Osobiście wydaje mi się, że tegoroczne nagrody przypadły za odkrycia istotniejsze, niż w roku ubiegłym.

Andrew Z. Fire i Craiga C. Mello otrzymali nagrodę Nobla z medycyny za odkrycie mechanizmu interferencji RNA (RNAi), chroniącego przed replikacją błędnych fragmentów DNA. Poznanie mechanizmu kontroli genów będzie miało w przyszłości kolosalne znaczenie, umożliwi stosowanie na szeroką skalę terapii genowych, być może umożliwiając w końcu skuteczną walkę z chorobami dziedzicznymi czy nowotworami.

John C. Mather i George F. Smoot zostali uhonorowani za wkład w badania mikrofalowego promieniowania tła. Promieniowanie to, zwane też reliktowym, zostało przypadkowo odkryte w latach 60 XX wieku przez dwóch inżynierów z laboratoriów Bella, Arno Penziasa i Roberta Wilsona, za co zostali wyróżnieni Nagrodą Nobla z fizyki za rok 1978. Promieniowanie reliktowe jest bezpośrednim dowodem potwierdzającym teorię Wielkiego Wybuchu, będącego początkiem znanego nam Wszechświata. Nagrodzeni fizycy na przełomie lat 80 i 90 korzystając z satelity COBE potwierdzili istnienie, teoretycznie przewidywanych przez model Wielkiego Wybuchu, niejednorodności w promieniowaniu tła. Te drobne różnice, rzędu 0,00001 stopnia, są świadectwem wpływu efektów kwantowych na gęstość materii w młodym, gorącym Wszechświecie. Wraz z gwałtownym rozszerzaniem się Wszechświata w erze inflacji, subatomowe niejednorodności rozciągnęły się tworząc ogromne skupiska materii – galaktyki, gwiazdy czy planety, a w końcu także życie.

Z kolei Roger D. Kornberg zdobył wyróżnienie z chemii za badanie transkrypcji w komórce, w szczególności procesu polimerazy II RNA. Dokładne poznanie sposobu kopiowania łańcucha DNA, na poziomie pojedynczych atomów, umożliwi w przyszłości stworzenie doskonalszych metod leczenia wielu chorób związanych z błędami w replikacji DNA – między innymi nowotworów, czy też pospolitych zatruć muchomorami.

W najbliższych dniach zostaną przyznane kolejne nagrody z dziedziny ekonomii, literatury oraz pokoju. Ponoć wśród kandydatów wymienia się Ryszarda Kapuścińskiego, niemniej nie umniejszając wybitnemu polskiemu reportażyście, są wśród wymienianych kandydatów postacie bardziej zasłużone. Zresztą wszelkie dywagacje na temat kandydatów do Nagrody Nobla przypominają raczej wróżenie z fusów, w rzeczywistości bowiem wszystkie nazwiska nominowanych są wedle statutu Komitetu Noblowskiego utrzymywane w tajemnicy przez 50 lat. Zatem w rzeczywistości dziennikarze mogą co najwyżej pisać o nominacjach z roku 1956 :P