Analemma (Credit & Copyright: Vasilij Rumyantsev)Nie, oczywiście nie mam zamiaru pisać tutaj o popularnym programie jednej z komercyjnych stacji telewizyjnych. Zresztą akurat za wiele na ten temat do powiedzenia nie mam. Natomiast chciałem napisać parę słów o tańcu, który możemy codziennie obserwować na naszym niebie.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaki efekt dałoby połączenie zdjęć Słońca na niebie wykonanych w ciągu roku o tej samej godzinie z tego samego miejsca? Na pierwszy rzut oka, mogłoby się wydawać, że będzie to linia prosta łącząca punkt najniższy, odpowiadający przesileniu zimowemu, oraz ten znajdujący się najwyżej, przypadający na letnie przesilenie. Jak się jednak okazuje, pozorny ruch Słońca będzie bardziej skomplikowany. Pod uwagę należy bowiem wziąć także eliptyczność orbity ziemskiej, oraz wynikające z niej zmiany prędkości orbitalnej. Krzywa ta, przypominająca ósemkę, zwana jest analemmą. Co więcej, kształt analemmy zmienia się wraz z lokalizacją na ziemi (a dokładniej rzecz biorąc, szerokością geograficzną) oraz godziną wykonywanych pomiarów.

Przedstawione zdjęcie zostało utworzone z szeregu zdjęć uzyskanych przez Vasilija Rumyantseva z Crimean Astrophysical Obsevatory na Ukrainie, pomiędzy sierpniem 1998 a lipcem 1999 roku.