Leonidy 2002 - zdjęcie wykonane w południowej HiszpaniiDziś w nocy, o ile tylko będą sprzyjające warunki pogodowe, będziemy mogli podziwiać piękne zjawisko – rój meteorów Leonidy. Jak co roku w listopadzie, Ziemia przechodzi przez chmury pyłu i szczątków pozostawione przez kometę Tempel-Tuttle’a, która co 33 lata pojawia się w naszych okolicach. W tym roku będziemy przelatywać przez pas materii, pozostawiony przez kometę w roku 1932. Zapowiada się więc piękna noc pełna spadających gwiazd.

Tegoroczne zjawisko zapowiada się dość intensywnie, w porównaniu do lat ubiegłych. Maksimum roju, przypadające na godzinę 5:45 nad ranem 19 listopada, szacowane jest na 100-200 meteorów na godzinę. Radiant roju, czyli miejsce, z którego zdają się “wylatywać” meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa, który będzie w tym czasie górował nad południową częścią nieboskłonu. Jest to najszybszy rój meteorów, prędkość meteorów, czyli okruchów materii spalających się w ziemskiej atmosferze, dochodzi do 72 km/s. Ze względu na powrót komety w pobliże Słońca w 1998, w następnych latach spadały prawdziwe deszcze meteorów, z aktywnością dochodzącą do 3000 meteorów na godzinę.

Jak najlepiej obserwować meteory?

  • Najlepsze do obserwacji są miejsca oddalone od miejskich świateł, których łuna utrudnia obserwacje. Wystarczy wyjechać już kilka kilometrów poza miasto.
  • Należy dać oczom czas, na przystosowanie się do całkowitych ciemności. Na to, może być potrzebna nawet godzina czasu.
  • Warto wiedzieć, że większość pręcików, czyli receptorów światła odpowiadających za widzenie w ciemności, znajduje się na obrzeżach siatkówki. Dlatego też można zwiększyć swoje postrzeganie w ciemności patrząc kontem oka.
  • Noce już są chłodne, dlatego koniecznie trzeba się ciepło ubrać, by nocnych obserwacji nie przypłacić nieciekawą infekcją;)
  • Mimo, że maksimum przypada dzisiejszej nocy, warto czasami spojrzeć w niebo w ciągu następnych dni. Zwiększoną aktywność meteorów związanych z leonidami można obserwować od 14 do 21 listopada.

Leonidy są jednym z kilkudziesięciu obserwowanych stale rojów meteorytów. Na niebie cały czas coś się dzieje, praktycznie co kilka dni przypada maksimum któregoś roju. Oczywiście nie wszystkie możemy obserwować na naszym niebie, a ponadto, niewiele jest równie spektakularnych co leonidy.

Owocnych obserwacji;)